Wyspa Ugljan

Ugljan to wyspa Archipelagu Zadarskiego. Wyspa była zamieszkana już w epoce kamiennej, chociaż dwie jaskinie ukrywają jeszcze starsze szczątki. Nazywa się ją zieloną wyspą, ponieważ jest porośnięta gęstym buszem, sosnami, drzewami oliwnymi, drzewami figowymi, winnicami i inną śródziemnomorską roślinnością. Podobnie jak wszystkie nadmorskie miejscowości, Ugljan zawsze był ściśle związany z morzem; ma długą tradycję rybołówstwa i 2000- letnią tradycję uprawy oliwek. Północno-wschodnia strona wyspy jest zamieszkana; najbardziej znane miejsca to Kukljica, Preko, Ugljan i Kali, podczas gdy druga strona wyspy jest w większości stroma i niezamieszkana.

Ugljan ma bardzo wcięte wybrzeże o długości około 20km. Znajdziesz tu wiele ładnych plaż, a także ukryte zatoczk. Morze jest czyste, a przyroda nietknięta. Niektóre z plaż na wyspie to:
– Plaża Mostir w centrum Ugljan – piaszczysta plaża odpowiednia dla dzieci i osób nie umiejących pływać. Na plaży można grać w siatkówkę plażową.
– Luka Cove to piaszczysta zatoka w Muline otoczona sosnami. Do zatoki można dotrzeć żwirową drogą z parkingu w Muline.
– Zatoka Cinta otoczona jest dużymi, stromymi skałami. Nadaje się na wycieczki łodzią i dla tych, którzy szukają spokoju.
– Zatoka Suha to piaszczysta zatoka otoczona poziomymi skałami i śródziemnomorską roślinnością. Z tej zatoki można zobaczyć małą wyspę Iz.
– Plaża Hotelu Ugljan znajduje się w Ugljan; na plaży można wypożyczyć parasole, leżaki, rowery wodne i kajaki.

Inne plaże to: Gaj w Batalaza, Garmina i Tratica w Susica, Pavlesina i wiele innych.

Jako miejsce, w którym masowa turystyka jeszcze się nie przejęła, w Ugljan znajdują się tylko dwa hotele na wyspie. Oferta zakwaterowania obejmuje głównie zakwaterowanie prywatne; można wynająć apartamenty lub pokoje w prywatnych domach. Trudno tu o takie oferty jak Toskania agroturystyka proponuje, ale można znaleźć kwatery, gdzie oprócz miejsca noclegowego proponowane są dania lokalnej kuchni.

Na wyspie jest kilka kempingów. Stipanic Auto Camp znajduje się w Ugljan, 100m od morza. W obozie znajduje się 20 jednostek obozowych, a goście mogą korzystać z czterech urządzeń sanitarnych z ciepłą wodą. Kemping Porat znajduje się w Susica nad morzem, w cieniu sosen. Obóz składa się z 30 jednostek obozowych, urządzeń sanitarnych i bezprzewodowego Internetu.

W Ugljan znajdują się stanowiska archeologiczne, które można zwiedzać. Jest tu także klasztor św. Hieronima zbudowany w 1430 roku. W Muline można zobaczyć willę rustica, najstarszy rzymski budynek z ruinami młyna do produkcji oliwy z oliwek.
Wyspa jest idealna dla miłośników przyrody, którzy mogą odkrywać wyspę jeżdżąc na rowerze lub wędrując po szlakach. Można również wypożyczyć łódź lub kajak.

Ugljan położony jest 25 minut promem od Zadaru, z którego można rozpocząć wycieczki po okolicy. Można zwiedzić Zadar lub wybrać się do jednego z parków narodowych znajdujących się w pobliżu: Parku Narodowego Kornati, Krka i Paklenica oraz Parku Przyrody Telašćica i jeziora Vrana.

W Północnej Dalmacji płynie rzeka Zrmanja, gdzie można uprawiać rafting.
Poza wycieczkami przyrodniczymi można odwiedzić niektóre z miast wzdłuż wybrzeża, które są bardzo dobrze połączone regularnymi liniami autobusowymi z Zadarem. Niektóre z nich to Szybenik, Trogir, Split lub mniejsze miejscowości, takie jak: Vodice, Rogoznica, Pakostane, Biograd na Moru.

Można również odwiedzić sąsiednią wyspę Pasman, która jest połączona z Ugljan mostem.
Ugljan ma jeden port, który znajduje się w Muline.

Niezależnie od tego, z jakiego transportu korzystasz, musisz przyjechać do Zadaru, skąd promem można dostać się do Ugljan. Prom kursuje bardzo często, a podróż trwa 25 minut.