Wyspa Pasman

Częścią archipelagu Zadarskiego położonego na południe od Zadaru jest Wyspa Pasman. Od Zadaru i Biogradu oddziela ją Kanał Pasman. Pasman jest wyspą o największej zielonej powierzchni wśród chorwackich wysp, biorąc pod uwagę stosunek do jego całkowitej powierzchni. W obszarze wyspy Adriatyk jest bardzo czysty, co zawdzięcza szybkim prądom zmieniającym swój kierunek co 6 godzin. Liczba stałych mieszkańców wyspy waha się w granicach 2000 osób, przy czym w okresie letnim jest tu znacznie więcej osób.

Wyspa była obszarem zasiedlonym już w okresie prehistorycznym. Dzięki temu do dziś można zobaczyć wiele pozostałości architektury rzymskiej, kamienne inskrypcje czy monety, które stanowią dowód na to, że wyspa była zamieszkana w okresie, w którym Dalmacja była pod panowaniem Rzymu. W dokumentach nazwa Pasman pojawiła się w zwojach z 990 roku. Zarówno kiedyś, jak i dziś, większość mieszkańców żyje z rolnictwa, produkcji oliwy i rybołówstwa. W chwili obecnej duży dochód przynosi także turystyka.

Większość kwater na wyspie Pasman to prywatne domy, gdzie można wynająć albo mieszkanie lub pokój jednoosobowy. Nie ma tu hoteli ani resortów apartamentowych, które są tak popularne między innymi we włoskich kurortach, gdzie np. noclegi Bibione oferuje głównie w ośrodkach apartamentowych.

Wyspa słynie z licznych i w większości piaszczystych plaż, które są dosyć płytkie. Wzdłuż nich zlokalizowane są kawiarnie i bary. Najwięcej piaszczystych plaż można znaleźć w północnej części wyspy. Pomiędzy miejscowościami Tkon i Ugrinic jest siedem pięknych, piaszczystych zatok. Warte odwiedzenia publiczne plaże to Vruljica, Juznja i Ugrinic.
Natomiast po południowej stronie można znaleźć kemping Sovinje, posiadający własną plażę nudystów. Pozostałe plaże w okolicy Tkon są piaszczysta i płytkie, dzięki czemu stanowią idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Jednak najchętniej odwiedzaną plażą jest Matlovac w miejscowości Zdrelac. Jest także piaszczysta, ale ceniona jest przez turystów ze względu na krystalicznie czyste morze. W okolicy zlokalizowane są kawiarnie, lodziarnie, boiska do siatkówki i inne obiekty, które oferują wiele atrakcji dla całej rodziny. Równie interesująca może być piaszczysta plaża Tratica, położona w miejscowości Kraj, słynąca z piękna i krystalicznie czystej wody.