Wyspa Cres

Jedną z większych wysp Chorwacji jest Wyspa Cres, zlokalizowana w północnej części Zatoki Kvarner. Główna droga wyspowa przecina Cres z północy na południe, a most obrotowy łączy ją z drugą wyspą – Lošinj. I tak jak trasa do Chorwacji jest pełna wspaniałych krajobrazów, tak i poruszanie się po Cres dostarczy wspaniałych wrażeń estetycznych. Na Cres można dostać się albo przez wyspę Krk (mostem na Krk – Terminal Promowy Valbiska na Krk – Terminal Promowy Merag na Cres) lub promem z Istrii (Terminal promowy Brestova na Istrii – Terminal promowy Porozina na Cres). Częste połączenie promowe w sezonie wakacyjnym zachęcają do przyjazdu na Cres nawet na jeden, czy dwa dni, z czego chętnie korzystają turyści wypoczywający na Istrii bądź na wyspie Krk. Najbliższym lotniskiem jest port lotniczy na wyspie Krk, skąd trzeba kontynuować podróż na Cres promem.

Tym, co przyciąga odwiedzających na Cres są różnorodne plaże – można wybierać pomiędzy małymi i dużymi, żwirowymi, kamienistymi, skalistymi czy piaszczystymi plażami, w zależności od tego co, kto lubi. Niedaleko miasta Cres, w niewielkiej miejscowości Orlec, znajduje się plaża Mali Bok . Jest to kamienista plaża osłonięta wysokimi klifami, posiadająca odrobinę cienia poszukiwanego w upalne, letnie dni. Valun to nadmorskie miasteczko z piękną, żwirową plażą, otoczoną lasem sosnowym. Plaża Sv. Iwan w miejscowości Lubenice to śnieżnobiała, kamienista plaża, z krystalicznie czystym morzem. Wyspa oferuje także atrakcyjne zakwaterowanie.

W samym mieście Cres warto odwiedzić pozostałości murów miejskich. Miasto zostało otoczone murami już w średniowieczu. Sporą atrakcją jest spacer po 8-kilometrowym moście rzymskim – jedynym na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, który został w pełni zachowany. Warto odwiedzić kościół parafialny pw. Matki Boskiej Śnieżnej z XV wieku z wartościową kolekcją starych mistrzów. Innym ciekawym miejscem jest klasztor franciszkański z około 1300 roku z kolekcją malarstwa i rzeźb dawnych mistrzów.