Porec

Porec to miasto na zachodnim wybrzeżu Istrii. Po Puli jest to największe istryjskie miasto. Miasto było zamieszkane już w czasach starożytnych; mury wokół miasta zostały zbudowane w okresie rzymskim.

Porec liczy około 17 000 mieszkańców, którzy obecnie zajmują się głównie turystyką. Wcześniej głównymi gałęziami ekonomicznymi było rolnictwo i rybołówstwo.

Większość plaż w Porec ma status Błękitnej Flagi, która jest międzynarodowym odznaczeniem, przyznawanym plażom o wysokiej jakości wody morskiej, czystym i ekologicznym.
Jedną z najbardziej popularnych plaż jest plaża miejska, która znajduje się w centrum. Jest idealna dla osób poszukujących obiektów rozrywkowych. Jest wyposażona w prysznice, leżaki i parasole do wynajęcia. Plaża ma również dostęp dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu znajduje się wiele restauracji i barów.

Jak wiele innych, ważnych miejscowości turystycznych, Porec ma również wiele rodzajów zakwaterowania. Można znaleźć wszystkie kategorie hoteli. Miejscowość znana jest z dwóch ośrodków: Plava i Zelena Laguna. Ośrodek Plava Laguna znajduje się 3km od Porec, do którego można dojść w 20 minut spacerem wzdłuż morza. W ośrodku są hotele, apartamenty, wille, apartamenty typu studio. Ośrodek ma piękne plaże i otoczenie, a także czyste morze.

W Zelena Laguna są hotele, kempingi i apartamenty. Znajdziesz tutaj liczne restauracje, bary, centra sportowe, sklepy, dyskoteki, tarasy z muzyką na żywo, programy animacyjne. Prywatne zakwaterowanie jest również obecne w Porec w formach wynajmu apartamentów i pokoi. I podobnie jak noclegi Dalmacja oferuje w bardzo różnych cenach, tak i w Porec rozpiętość cenowa kwater jest bardzo szeroka.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Porec jest Bazylika Eufrazjana, która została zbudowana w VI wieku. Bazylika jest chroniona przez UNESCO od 1997 roku.
Stare miasto zachowało oryginalny rzymski układ ulic. Marafor był rzymskim placem (forum) z dwiema świątyniami, jedną poświęconą rzymskiemu bogu Neptunowi, a drugą Marsowi.
Według niektórych źródeł, Porec miał kiedyś 11 wież, z których zachowały się tylko trzy: Północna, Południowa i Pięcioboczna zbudowane w XV wieku.

W XIII wieku w Porec wybudowano wiele pałaców; najlepiej zachowanym jest dom romański i Dom Dwóch Świętych, który podobno był niegdyś opactwem benedyktyńskim. Dom Dwóch Świętych ma na elewacji dwie postacie świętych. Istryjski Dom Rady jest przykładem architektury gotyckiej; pierwotnie był to kościół franciszkański, w którym dzisiaj odbywają się koncerty i wystawy.

Sześć kilometrów od Porec można odwiedzić jaskinię Baredine, która jest przystosowana do zwiedzania. Jaskinia jest bogata w stalaktyty, stalagmity i podziemne jeziora. Istnieje również kilka innych jaskiń, takich jak Markova Jama i Pincinova Jama.

Wzdłuż wybrzeża, wokół Porec, można uprawiać wiele sportów. Istnieje wiele centrów nurkowych, można wypożyczyć żaglówki, a także łodzie wiosłowe, łodzie motorowe, skutery wodne i wiele innych. Obszar Porec jest doskonały także do jazdy na rowerze i spacery.

Oferta całodziennych wycieczek z Porec jest bardzo bogata, niezależnie od tego, czy obejmuje kontynentalną, czy nadmorską Istrię. Rejsy statkiem organizowane są na kanale Lim, do Rovinj, Parku Narodowego Brijuni lub do Wenecji we Włoszech. Można także odwiedzić inne miasta Istrii, takie jak Pula, Medulin, Umag lub Novigrad. Jednodniowe wycieczki do Parku Narodowego Plitwickie są również organizowane przez lokalne biura podróży.
W rejonie Porec znajdują się trzy przystanie. Jedna z nich znajduje się 8km od Porev w Cervar Port, miejscowości turystycznej. Ta przystań jest otwarta przez cały rok i ma 400 miejsc do cumowania i 50 suchych doków do cumowania.
Naprzeciwko starego miasta Porec znajduje się Marina Porec ze 100 miejscami do cumowania z przyłączami wodnymi i elektrycznymi, urządzeniami sanitarnymi i 5-tonowym dźwigiem.
W Zelena Laguna znajdziesz marinę ze 184 miejscami do cumowania, 50 suchymi dokami, dwoma żurawiami.

Do Porec można dojechać samochodem, autobusem lub samolotem. Ponieważ jest to miasto przybrzeżne, można do niego dotrzeć drogą nadmorską lub Istryjską autostradą (zwaną Istrian Y), która wychodzi z Visnjan. Najbliższe lotnisko znajduje się w Puli, skąd można dojechać autobusem do Porec.