Park Narodowy Wysp Kornati

Park Narodowy Kornati zlokalizowany jest w centralnej części chorwackiego Adriatyku, około 7 mil morskich od Murter i około 15 mil morskich od Sibenika i Zadaru. Na wyspy Kornati można dostać się statkiem, własną łodzią lub korzystając z usług transportowych jednej z lokalnych firm czy też agencji turystycznych.

Warto zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę z Zadaru, Sibenika lub Murter. Ceny za całodzienny taki wyjazd kształtują się na poziomie 35-40Eur za osobę i obejmują:
– rejs statkiem,
– drink powitalny,
– bilet wstępu do Parku Kornati,
– obiad (ryby lub mięso, sałatka, chleb, wino lub sok),
– przewodnik turystyczny.

Dwa „stacjonarne” centra przyjmują odwiedzających na terenie Parku:
1. Port Zakan na wyspie Ravni Zakan (południowo-wschodnia część parku)
2. Zatoka Vruje na wyspie Kornat (północno-zachodnia część parku)
Tu można kupić bilety wstępu na łodzie, pamiątki i pozwolenia dla rekreacyjnego wędkowania i nurkowania.

Jeśli ktoś przybywa do Parku własną łodzią, koniecznie powinien wybrać się na rejs przez labirynt wysp Kornati (w tym przypadku wystarczy posiadać ważny bilet wstępu do parku).
Pływanie, nurkowanie i nurkowanie z rurką nie wymagają specjalnego zezwolenia. Jeśli jednak zamierzasz nurkować przy użyciu autonomicznego sprzętu do nurkowania, to można to zrobić tylko w ramach zorganizowanej, i zatwierdzonej przez Park, grupy.
Piesze wycieczki po wyspach Kornati i zdobywanie kolejnych wniesień nie powinno stanowić dla nikogo problemu, pod warunkiem, że w okresie letnim jest się wyposażonym w zapas wody i kapelusz chroniący przed słońcem. Połowy rekreacyjne jest dozwolone tylko i wyłącznie po wcześniejszym załatwieniu pozwolenia. Pozostaje jeszcze możliwość obserwowania dzikich ptaków i zwierząt.

Park Narodowy Kornati jest otwarty przez cały rok. Region ten jest idealny do uprawiania sportów wodnych (żeglarstwa, sportowo-rekreacyjnego wędkarstwa, nurkowania).

Goście zainteresowani noclegiem w obszarze parku powinni skontaktować się z agencją turystyczną (najlepiej znajdującą się w Murter), które wynajmują domki na wyspach, organizują transport do parku, a także zapewniają dodatkowe usługi, takie jak wypożyczenie łodzi, okresowy catering z lądu. Należy zwrócić uwagę, czy agencja jest zarejestrowana jako dostawców takich usług.

Zacumowanie łodzi i kemping są dozwolone tylko w 16 dokładnie oznakowanych zatoczkach.
W okolicy, jak np. na wyspie Murter, istnieje wiele prywatnych kwater, hoteli i kempingów. Murter jest połączona ze stałym lądem mostem w miejscu zwanym Tisno.

W Parku Kornati znajduje się 25 restauracji i tawern, oferujących wyśmienite dania kuchni domowej, które w większości obejmuje specjały z owoców morza (ryby i kraby) oraz jagnięciny pochodzącej z obszaru Kornati.

Warto wiedzieć:

Niektóre miejsca są pod szczególną ochroną i do odwiedzenia potrzebne jest specjalne zezwolenie.
Cały obszar Parku Narodowego Kornati jest własnością prywatną. W ramach tego obszaru goście mogą udać się tylko do tych miejsc lub spacerować wzdłuż tych ścieżek, które zostały dokładnie oznakowane i przeznaczone są do tego konkretnego celu.
Do nurkowania i wędkarstwa rekreacyjnego trzeba pozwoleń, które można uzyskać w siedzibie Parku Narodowego Kornati w Murter lub na recepcji już na terenie Parku.

Specjalne informacje dla nurków:
Indywidualne nurkowanie (poza zatwierdzonymi grupami zorganizowanymi) nie jest dozwolone!
Nocne nurkowania (między godziną 19:00 a 7:00 rano) nie jest dozwolone!
Poza nożem nurkowym nie można mieć przy sobie, ani na łodziach jakiegokolwiek rodzaju broni i ostrych narzędzi.
Maksymalna dopuszczalna głębokość podczas nurkowania w Parku Narodowym Kornati to 40m.
Zabronione jest celowe zakłócanie spokoju lub zadawanie cierpienia stworzeniom morskim.

W sezonie letnim, mieszkańcy odbywają rejsy wokół wysp i zatoczek zaopatrując gości przebywających w parku w niezbędne zapasy żywności.
Najbliższe pogotowie ratunkowe jest w Murter (na wyspie Murter) lub w Sali (na wyspie Dugi Otok).

Bilety można zakupić w siedzibie PN Kornati w Murter lub w centrach przyjęć na obszarze Parku.