Park Narodowy Sjeverni Velebit

Jak dotrzeć do Parku Narodowego Sjeverni Velebit? Najczęściej wybieraną drogą jest trasa z miasta Otocac. Można do niego dotrzeć autostradą Zagrzeb-Split lub starą drogą Josipdol-Senj, przez przełęcz Kapela. Jadać autostradą należy zjechać na Krasno, gdzie znajduje się administracja parku.

Innym sposobem jest przejazd do Štirovača, które znajduje się w południowo-wschodniej części parku. Do parku można także dostać się od wybrzeża, z wykorzystaniem drogi z Jablanac, ale trzeba wziąć pod uwagę, iż jest ona wąska i często zatłoczona. Prowadzi ona do parku od strony południowo-zachodniej, przy schronisku Alana.

Oprócz tych dróg dojazdowych, istnieje możliwość dostania się trasami z kierunków Mrkvište, Ledena dragi, Begovača i Štirovača. Można również wejść do parku wykorzystując szlaki górskie prowadzące od strony morza- kierunek Brisnice i Gornja Klada.

Koszt wejścia do parku jest bardzo różnorodny. Zależy od tego, na jak długo się tu wybieramy (1-3 dni- 30Kn czy 4-7 dni- 50Kn) , czy jest to indywidualne wejście, czy wejście grupowe (od 200 do 400Kn w zależności od wielkości grupy i czasu, jaki chcemy tu spędzić). Istnieje także możliwość zakupu biletu całorocznego (100Kn). Na 50% zniżkę mogą liczyć:
– alpiniści posiadający dokument potwierdzający przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia,
– emeryci (wymagane legitymacje)
– osoby, które ukończyły 65 lat (sprawdzane na podstawie dowodu tożsamości)
– dzieci do 7 roku życia.

PN Sjeverni Velebit jest otwarty od maja do października lub listopada. W tych miesiącach, każdy góral, turysta i wszyscy, którzy chcą, mogą podziwiać autentyczne piękno górskiej przyrody. Z licznych szczytów roztaczają się przepiękne widoki na Morze Adriatyckie.

Co koiecznie trzeba zobaczyć?
– Rezerwat ścisły Hajducki i Rozanski kukovi. Grupa Rozanska, jest nieco większa i bardziej dostępna niż Hajdučki kukovi, zlokalizowany w trudniejszym terenie krasowym. Jest to dziki i w wielu miejscach niedostępny obszar, którego nie przekształciła w żaden sposób ludzka ręka. Największą ciekawostką jest Lukina Jama, studnia jaskiniowa o głębokości 1392 metrów, co czyni z niej najgłębszą studnią Europy Południowo-Wschodniej i ósmym, pod względem głębokości, tego typu obiektem na świecie. Odkryto ją w 1993 roku.
– Wielka Polana Lubenovac – piękna okolica w pobliżu Hajdučki i Rožanski kukovi.
– Szlak Premužica – ścieżka przebiegająca przez najpiękniejsze i najbardziej interesujące części parku.
– Rezerwat Botaniczny Visibaba.
– Rezerwat Botaniczny Zavizan-Balinovac-Velika kosa -jest to powszechnie znany Ogród Botaniczny Velebitów.
– Rezerwat leśny Borov vrh.

Park Narodowy Sjeverni Velebit oferuje wycieczki na pół dnia i całodzienne ze specjalnymi programami:
1. Wycieczka pół-dniowa:
– przyjazd do budynku administracji parku w Krasno
– Krótki odpoczynek (20 min.)
– Prezentacja Power Point (20-30 min.)
– wyjazd do Zavizan (ok. 45 min.)
– wizyta w alpejskiej stacji meteorologicznej (ok. 20-30 min.)
– Odpoczynek (ok. 30-60 min)
– wizyta w Ogrodzie Botanicznym Velebit – pieszo (ok 1,5 godz.)
Oczywiście możliwe są modyfikacje schematu. Czas trwania programu: 4-5 godzin
Cena: 20,00Kn za osobę, przewodnik: 200,00Kn na grupę

2. Wycieczka całodzienna:
– przyjazd do budynku administracji parku w Krasno
– Krótki odpoczynek (ok. 15-20 min.)
– Prezentacja Power Point (20-30 min.)
– wyjazd do Zavizan (ok. 45 min.)
– wizyta w alpejskiej stacji meteorologicznej (ok. 20-30 min.)
– Odpoczynek (ok. 30-60 min)
– wizyta w Ogrodzie Botanicznym Velebit – pieszo (ok 1,5 godz.)
– Spacer szlakiem Premužić – wędrówka do chaty Rossi i z powrotem ( 4-5 godzin)
Możliwe są modyfikacje schematu. Czas trwania programu: ok. 8 godzin.
Cena: 20,00Kn za osobę, przewodnik: 400,00Kn na grupę

Park Narodowy Sjeverni Velebit oferuje zakwaterowanie w schroniskach, a w miejscowości Krasno można znaleźć hotel i kwatery prywatne.

Schroniska górskie:

– Schronisko turystyczne Zavizan (20 łóżek) – Można się ty przespać i coś przekąsić (kawa, herbata, piwo i proste jedzenie). Podczas sezonu turystycznego dostępna jest także jazda konna.

– Góralska chata Alan (46 łóżek, 5 pokoi) – Znajduje się w południowo-zachodniej części parku. Może się tu dostać na piechotę schodząc ze szlaku Premužić, lub samochodem, z kierunku Jablanac. W chacie Alan odwiedzający może sobie przygotować jedzenie, odpocząć i przygotować się do zejścia w kierunku wybrzeża, lub powrócić na szlak Premužić.

Schronisko Rossi – Położone w połowie drogi między schroniskami Zavizan i Alan, na szlaku Premužić. Wewnątrz zapewniono kilka podstawowych udogodnień, jak drewno opałowe, wodę i dwa duże „legowiska”, wystarczająco duży, aby pomieścić do ośmiu osób.

Inne rzeczy, o których warto pamiętać:
– Pogoda na terenie parku bardzo szybko się zmienia, więc warto mieć ze sobą niezbędną na trudne warunki odzież i buty (kurtki przeciwdeszczowe i chroniące od wiatru, długie, ciepłe swetry, ciepłe spodnie, wysokie buty trekkingowe).
– Droga w kierunku górskiego schroniska Zavizan jest drogą żwirową, o długości 17km.
– Nie ma hoteli, restauracji lub podobnych obiektów wewnątrz parku. Należy więc odpowiednio zaopatrzyć się w jedzenie i napoje. Niektóre, prostsze usługi cateringowe są dostępne w górskiej chacie Zavizan (kawa, herbata, piwo, proste posiłki).
– Psy są akceptowane w parku, ale powinny być trzymane na smyczy.
Zabronione jest: polowanie lub stosowanie innych środków powodujących niepokojenie, zranienie lub narażanie dzikiej, jak i domowej zwierzyny; paralotniarstwo; kemping, z wyjątkiem miejsc, które są do tego celu wyraźnie oznaczone.
– Warto jednak robić trochę hałasu podczas zwiedzania parku (nie za dużo, oczywiście), aby odpędzić węże i dzikie zwierzęta, dając im wystarczająco dużo czasu, aby mogły spokojnie zejść turystom z drogi.
– W przypadku spotkania niedźwiedzia najlepiej spokojnie poczekać – powinien uciec, jeśli nie jest to matka z młodymi. Bo jeśli natkniemy się na matkę z małymi to trzeba postarać się być cicho, jak to możliwe i przejść, omijając ich szerokim łukiem.
– WAŻNE: przy wejściu do parku, należy pamiętać, aby poprosić o kopię przepisów parkowych i obowiązujących zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.