Opatija

Opatija to miasto położone w zatoce Kvarner. Posiada jedną z najdłuższych tradycji turystycznych pośród chorwackich miast. Opatija rozwinęła się z benedyktyńskiego opactwa św. Jakuba, o czym po raz pierwszy wspomniano w 1453r. Miejscowość liczyła 250 mieszkańców, którzy zajmowali się głównie rolnictwem, rybołówstwem i gospodarką morską.
Początki turystyki datuje się na 1844 rok, kiedy Iginio Scarpa, patrycjusz z Rijeki, zbudował w Opatii willę i nazwał ją Angioliną po swojej zmarłej żonie. Opatija zaczęła intensywnie rozwijać się pod rządami Austro-Węgier. W 1889 roku została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym. Stała się popularnym celem podróży i wielu znanych ludzi ją odwiedziło: James Joyce, Giacomo Puccini, Franz Joseph, Isadora Duncan.

Plaża Slatina to największa plaża w Opatii i miejsce wszystkich ważnych wydarzeń w mieście. Znajduje się w samym centrum miasta, wzdłuż nadmorskiej promenady i Chorwackiej Alei Gwiazd. Plaża jest betonowa i piaszczysta, co jest szczególnie dobre dla dzieci; jest również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na plaży można znaleźć prysznice, wiele barów, obiekty sportowe, można wypożyczyć parasole, krzesła i sprzęt sportowy.
Plaża Tomasevac znajduje się w pobliżu promenady Opatii, w pobliżu hotelu Ambasador. Plaża jest piaszczysta z betonowymi częściami; idealna dla rodzin z dziećmi, można wypożyczyć parasole, leżaki i sprzęt sportowy. Na plaży znajdują się prysznice i bary.
Plaża Lido jest jedną z najpiękniejszych plaż w Opatii. Znajduje się w pobliżu parku Angiolina, a tuż za nim jest letnie kino pod gołym niebem, gdzie latem odbywa się wiele koncertów i pokazy filmów. Na plaży znajduje się bar Tantra; można wynająć parasole, leżaki i sprzęt sportowy.

Opatija oferuje 7000 jednostek zakwaterowania. Można znaleźć wiele hoteli różnych kategorii. Jest tu kilka 5-gwiazdkowych hoteli. Prywatne zakwaterowanie zwykle można znaleźć w prywatnych domach, w których można wynająć apartamenty, apartamenty typu studio lub pokoje. I podobnie jak apartamenty Istria oferuje w bardzo zróżnicowanych cenach, tak i w Opatii tego typu kwatery są dostępne niemalże na każdą kieszeń. Jest również możliwość wynajmu całych willi.
W samej Opatii nie ma kempingów, ale w okolicy można znaleźć ich kilka. Opatija Camp znajduje się w Icici, niedużej miejscowości oddalonej o 2km od Opatii. Kolejny to autocamp Preluk, położony jest pomiędzy Opatiją i Rijeką, pośród sosnowych drzew, tuż nad morzem.

Pierwszą rzeczą wartą odwiedzenia jest słynna promenada Opatija o długości 12km, zbudowana w 1911 roku. Spacerując promenadą można zobaczyć luksusowe wille – przykłady secesyjnej architektury oraz symbol Opatii, Dziewicę z Mewą. Przejdź się po Chorwackiej Alei Gwiazd, która jest hołdem dla wszystkich ludzi, których praca (naukowa, kulturalna, sportowa, artystyczna) przyczyniła się do promocji Chorwacji.

Opatija znana jest z licznych pięknych i dobrze utrzymanych parków. Do najbardziej znanych należy Park Angiolina z drugiej połowy XIX wieku. Park ma romantyczną atmosferę z licznymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak dom szwajcarski, pawilon muzyczny. Rosną w nim egzotyczne rośliny z Kaukazu i Kalifornii, a także bananowce i owoce daktylowe. Kolejny park, Park św. Jakuba, znajduje się w historycznej, chronionej części miasta. Wielokrotnie nagradzany jako najpiękniejszy park w Chorwacji.

W Willi Angiolina znajduje się natomiast Chorwackie Muzeum Turystyki
Najważniejszymi kościołami w Opatii są kościół św. Jakuba zbudowany w XV wieku, kościół Matki Bożej Zwiastowania i kościół ewangelicki.
Latem w Opatii odbywają się liczne imprezy, koncerty i wystawy, takie jak Open Air Theatre, Pawilon Sztuki Juraj Sporer. W lipcu odbywa się Liburnia Jazz Festival, podczas którego wielu znanych artystów międzynarodowych i krajowych występuje w parkach, na łodziach lub na otwartych scenach.
Organizowane są także liczne festyny rybackie, w czasie których można skosztować lokalnej kuchni, posłuchać lokalnej muzyki i poczuć prawdziwego ducha tego miejsca i jego mieszkańców.
Kaisernacht to międzynarodowy festiwal historii i kultury krajów Europy Środkowej. Aktorzy i tancerze zabiorą Cię z powrotem do czasów arystokratycznych balów tanecznych.

Opatija ma świetną lokalizację, dzięki czemu, można organizować sobie jednodniowe wycieczki. Przede wszystkim warto wybrać się na wycieczki po Istrii i zwiedzić jej nadmorskie miasta, takie jak Pula, Porec, Rovinj i inne miejscowości z małymi średniowiecznymi miasteczkami na wzgórzach, takich jak Hum i słynne winnice oraz gaje oliwne.
W godzinę jazdy samochodem od Opatii można odwiedzić Park Przyrody Ucka, w którym można spacerować po okolicy lub jeździć rowerem po szlakach. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Risnjak. Inne parki narodowe, które są łatwo dostępne z Opatii to Park Narodowy Brijuni, Jeziora Plitwickie i Park Narodowy Velebitu Północnego.
Organizowane są także rejsy statkami po Riwierze Opatija lub na wyspy Kvarneru takie, jak Krk i Cres. Ponieważ Opatija jest blisko Słowenii, popularne są również wycieczki do jaskini Postojna.

Do Opatiji można dotrzeć wszystkimi środkami transportu. Jeśli podróżujesz samochodem z innych części Chorwacji (Zagrzeb lub Dalmacja), można skorzystać z autostrady i zjechać w Rijece; z Rijeki dotarcie do Opatii zajmuje 15 minut. Jadąc ze Słowenii i Włoch, najlepiej udać się na przejście graniczne Rupa i Pasjak, dalej zjazd na Matulii i do Opatii.
Jest wiele połączeń krajowych i międzynarodowych autobusowych z Opatiją.
Najbliższe lotnisko znajduje się na wyspie Krk (lotnisko w Rijece), która jest połączona z lądem mostem. Przewozy autobusowe organizowane są z lotniska do Opatiii. Inną opcją jest lot do Puli, a następnie autobusem z Puli do Opatii – czas podróży wynosi około 1 godziny i 20 minut.