Nawiększe atrakcje i ciekawostki Istrii

Poza miastami pełnymi zabytków, Istria ma mnóstwo innych atrakcji do zaoferowania. Poniżej kilka z ciekawszych, a jednocześnie przez wielu turystów kompletnie nieznanych miejsc oraz wydarzeń.

Na Istrii znajduje się ponad 1000 jaskiń, ale tylko kilka z nich jest otwarta dla zwiedzających. Około 12km od Porec, w mieście Nova Vas, znajduje się najsłynniejsza istryjska jaskinia, jaskinia Baredine. Pokryta jest stalaktytami i stalagmitami, które stworzyły podziemne rzeźby. W jaskini można znaleźć nawet endemiczne zwierzęta i ryby, które żyją tylko w środowisku jaskiniowym.
Jaskinia czynna jest od 1 kwietnia do 30 października. W sezonie (lipiec, sierpień) czynna jest w godzinach od 9:30 – 18:30. Koniecznie trzeba pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ temperatura w jaskini wynosi tylko 14 stopni.

Blisko Zminj można znaleźć inną jaskinię, która jest ogólnodostępna. Zwiedzanie 80 metrowego systemu głębokiej jaskini Feštinsko Kraljevstvo zajmuje około 30 minut. Jaskinie w sezonie są otwarte od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu wynosi 40 kun.

Hum to średniowieczne miasto i jest jednym z najmniejszych miast na świecie z zaledwie 17 mieszkańcami, którzy żyją nadal według starych tradycji. Więc jeśli ktoś marzy, by zrobić krok w przeszłość, powinien odwiedzić to miejsce.

Podróżując po Istrii można często zobaczyć brązową tabliczkę z winogronami. W ten sposób zostały oznaczone szlaki wina. Podążając takim szlakiem można znaleźć winnice, gdzie istnieje możliwość zakupu świeżego wina (w niektórych przypadkach także win butelkowanych). Zazwyczaj ceny za takie wino kształtują się na poziomie około 15-20 kun za litr. Dwa najbardziej popularne rodzaje win to Teran (czerwone) i Malvazija (białe), ale można też znaleźć winnice produkujące Merlot, Chardonnay i inne.

Park Jurajski w Porec to drugi na świecie Jurassic Park, z 24 metrowymi, metalowymi dinozaurami, to nowa atrakcja w Porec. Park, który obejmuje miejsce do zabaw dla dzieci jest otwarty przez cały rok.

Park Narodowy Brijuni to grupa wysp, znajdująca się miejscowości Fazana. Na początku XX wieku wyspy były bardzo popularne wśród europejskiej elity. Później stały się główną letnią rezydencją Tito. Wielu prezydentów, królów, a także znani aktorzy odwiedzali go na Wyspach Brijuni. Wielu z nich przywoziło egzotyczne zwierzęta do jego Zoo i Safari Parku, które zostały zbudowane na jego życzenie.

Festiwal Histria, obejmujący liczne wydarzenia muzyczne i kulturalne, odbywa się co roku, w lipcu i sierpniu, w amfiteatrze w Pulu oraz w wielu innych miejscach na Istrii. Każdego roku prezentowany jest występ zagranicznej gwiazdy, np. Elton John, Michael Bolton czy Rosyjski Balet. Program festiwalu jest zwykle publikowany okolicach maja, kiedy to również rozpoczyna się sprzedaż biletów.

We wrześniu, w Porec, odbywa się historyczny festiwal, Giostra Porec, podczas którego mieszkańcy Porec, a także goście z całej Chorwacji biorą udział w wielkim wydarzeniu historycznym. Organizowane są nocne turnieje, tańce barokowe, prezentowana jest tradycyjna kuchnia i spektakle plenerowe. Wszystko w oparciu o dokumenty historyczne z XVIII wieku, kiedy Istria należała do Republiki Weneckiej.

Co roku w sierpniu, Umag jest gospodarzem międzynarodowego turnieju tenisowego ATP, z udziałem większości najlepszych graczy na świecie.

Wszystkie miasta turystycznego wzdłuż wybrzeża mają zazwyczaj dość bogate wakacyjne programy kulturalne, który rozpoczynają się dnia 1 lipca i organizowane są do końca sierpnia. Są to między innymi wieczory rybackie, imprezy muzyczne i taneczne, wydarzenia sportowe.
Najlepiej przed wyjazdem do Istrii sprawdzić aktualny program organizowanych na półwyspie imprez.