Miasto Hvar

Jednym z niezwykle szczególnych miejsc Chorwacji jest wyspa Hvar. Jej stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Zresztą bardzo piękne miasto, które przyciąga swoim urokiem mnóstwo turystów każdego roku. Doceniane jest ono także przez ekspertów turystycznego przemysłu, którzy często określają go mianem St. Tropez Chorwacji.

Jak dotrzeć na wyspę Hvar? Są dwa rozwiązania: prom lub katamaran. Jeśli chodzi o podróż katamaranem: istnieje połączenie pomiędzy Splitem, a miastem Hvar. W okresie letnim są 4 regularne przejazdy. Przewoźnikami je prowadzącymi są Jadrolinija oraz Krilo. Dodatkowo istnieje możliwość zabrania się podczas zorganizowanej wycieczki ze Splitu. Podróż katamaranem trwa około 55 minut.

Natomiast w przypadku promu dostępne jest połączenie ze Splitu do miejscowości Stari Grad na Hvarze. Jest do dobre rozwiązanie dla osób podróżujących po Chorwacji samochodem, przybywających z kierunku północnego. Z portu promowego w Starim Gradzie dojazd do miasta Hvaru zajmie około 15-20 minut. Osoby podróżujące bez samochodu bez problemu dojadą do Hvaru autobusami, które czekają w porcie na turystów wysiadających z promu. W miesiącach letnich jest prowadzonych 6 – 8 rejsów. Przewoźnikami są Jadrolinija i Blueline. Jeśli jednak ktoś wybiera się na wyspę podróżując z południa Chorwacji, lepszym rozwiązaniem będzie wybranie promu z Drevnika do miejscowości Sucuraj na Hvarze. Latem jest prowadzonych 10 rejsów na tej linii. Podróż trwa około 35 minut, a z Sucuraju do miasta Hvar jest 75km. Również prowadzone są przewozy autobusowe z portu promowego Sucuraj do Hvaru. Poza tym podobnie jak wynajem samochodu Włochy oferują w atrakcyjnych cenach, tak i na Hvar można stosunkowo tanio wypożyczyć auto.

Szczegółowe informacje o rejsach i opłatach są dostępne na stronach przewoźników:

http://www.jadrolinija.hr/
http://www.krilo.hr/
http://www.blueline-ferries.com/

A połączenia autobusowe można sprawdzić pod adresem:

http://www.buscroatia.com/

Miasto Hvar, oprócz tego, że samo w sobie jest ogromną atrakcję, posiada kilka perełek, które naprawdę warto odwiedzić, jak np. katedra czy teatr. Wydaje się bardzo niepozorne, jak czarnogórskie Petrovac, ale naprawdę jest urokliwym miastem. Od głównego placu (Pjaca) rozchodzą się stare uliczki miasta. Która z nich jest najbardziej interesująca? Każda. Oferują malownicze zaułki i zakamarki, pozwalają na odkrycie niezwykłych miejsc. I zmuszają do przejścia niezliczonych ilości schodów i schodków. Wspaniałe widoki na wyspę i jej okolicę gwarantuje twierdza Španjola. Znajduje się 90 metrów nad miastem. Spacer na jej szczyt zajmie około 40 minut. Od głównego placu poprowadzona jest promenada nadmorska – idealna na spokojne spacery.

W pobliżu Hvaru znajdują się Wyspy Pakleni. Warto je odwiedzić, by spędzić relaksujący dzień na plaży lub uczestniczyć w wieczornej zabawie. Można się tam dostać łodzią – na końcu głównego placu znajdują się „taksówki” wodne, które płyną w różne części wysp Pakleni. Alternatywnie, można wynająć łódź i samodzielnie popłynąć na wyspy.

Można także pozwiedzać okoliczne miejscowości, czy wybrać się na najwyższy szczyt wyspy- Sveti Nokola, 626m n.p.m. W przypadku przyjazdu na wyspę w październiku można wziąć udział w zbiorze oliwek- wynagrodzenie jest wypłacane w postaci oliwy.
Natomiast osoby przybywające tu pod koniec czerwca lub na początku lipca mają możliwość podziwiania wspaniałych, fioletowo- niebieskich pól lawendy.

Jeśli ktoś miałby ochotę na całodzienny pobyt na plaży, to najlepiej wybrać się na którąś z Wysp Pakleni. Natomiast na krótki odpoczynek nadają się te plaże, które można znaleźć z każdej strony miasta. Najbliższa od centrum jest plaża w pobliżu klasztoru franciszkanów.

Hvar oferuje mnóstwo doskonałych restauracji, więc niezależnie od potrzeb smakowych każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sporo restauracji jest wzdłuż promenady. Te najbardziej ekskluzywna znajdują się w pobliżu głównego placu. A jeśli już mówimy o restauracjach, to warto także wspomnieć o barach, pubach i klubach nocnych, które oprócz strawy oferują także dobrą zabawę. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż Hvar nie należy do tani miejsc, jeśli chodzi o zabawę (w porównaniu do innych wakacyjnych miejscowości Chorwacji). Do najbardziej znanych lokali należą kluby Carpe Diem, Club Veneranda, Hula Hula czy Kiva Bar.

Wybierając się do Hvar samochodem, trzeba wziąć pod uwagę trudności z parkowaniem. W zasadzie cała wewnętrzna część miasta jest strefą wolną od samochodów. Jedyny większy parking znajduje się tuż obok dworca autobusowego. Planując pobyt w kwaterach prywatnych lub w hotelu, koniecznie trzeba wcześniej się dowiedzieć, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód na czas urlopu.